top of page
פוסטים נבחרים

איך נוכל להפוך למנהלים טובים יותר?


לפעמים אני חושבת שאנחנו מפספסים את הנקודה העיקרית,

רובנו תמיד יודעים לתת עצות מצוינות לאחרים בכל מה שנוגע לניהול טוב יותר. קראנו ספרי ניהול, השתתפנו בסדנאות מנהיגות, העצמה, ניהול, סדנאות הורים ועוד.

אבל בעיני, להיות מנהל טוב זה קודם כל לדעת לנהל את עצמינו לפני הכל!

חשוב, לפני שמסתכלים החוצה, לסובב את המראה ולראות האם אנחנו מרוצים ממה שאנחנו רואים, האם אנחנו שבעי רצון מהחיים שלנו ומאיך שאנחנו מנהלים אותם.

איך נוכל להיות מנהלים טובים לאנשים אחרים אם את החיים שלנו אנחנו לא יודעים לנהל כראות עינינו?

בתקופה שעוד עבדתי בתור מנהלת בהייטק (לאורך 12 שנה), הייתי נתקלת לא פעם באתגרים וקשיים מול אנשים מסוימים. כל פעם שהסתכלתי מול מי יש לי קושי וניסיתי לבחון מדוע, ראיתי שאותו אדם מייצג עבורי משהו שפירשתי אותו כשלילי, כלומר יש לו תכונה אחת שמולה היה לי קשה להתמודד וזה מבחינתי כבר צבע את האדם כולו. אבל אותה תכונה כבר היתה מוכרת לי ממקום אחר והזכירה לי מישהו או סיטואציה לא טובה ולכן מלכתחילה לא באמת ניסיתי להתתמודד מחדש מול האדם שעמד מולי אלא קיטלגתי אותו כ"קשה", "בעייתי" או "לא נעים".

העולם הוא הרי ההשתקפות של חיינו ולכן אם נבחר להעמיק רובד אחד נוסף פנימה נוכל ללמוד על עצמינו המון דרך האחרים ולהבין על איזה פצעים הם דורכים לנו שלא קשורים אליהם בכלל. השאלה היא מה אנחנו עושים עם זה והאם אנחנו מוכנים ללמוד ולגדול או להתקע במקום מה שאומר להימנע ולהתעלם מהבעיה.

קחו לדוגמא אנשים שהכי קשה לכם מולם היום, אם תנסו להסתכל יותר מקרוב, מבלי לבקר ולשפוט את האדם ולהגיד "הוא לא בסדר", "הוא בנאדם קשה", "אי אפשר להתנהל מולו", ובמקום זה רגע אחד להסתכל על עצמינו בסיטואציה הזאת ולשאול מדוע כל כך קשה לי איתו, מה שם כל כך מפריע לי, את מי הוא מזכיר לי שכל כך קשה לי להתנהל מולו, בדרך הזאת נוכל להבין מה קורה לנו שם מול אותו אדם ומתוך המקום הזה לעשות את קפיצת המדרגה הבאה שלנו בתור מנהלים ובתור אנשים.

נכון שברגע שקשה לנו מול מישהו, הכי קל לנו להגיד שהוא לא.... אבל אם אנחנו רוצים להתפתח ולצמוח בתור אנשים ומנהלים, ללמוד להתנהל ולנהל אנשים מורכבים, מגוונים ושונים מאתנו, כדאי לנו להתחיל להסתכל על עצמינו.

זה יאפשר לנו להגדיל את מיכל ההכלה שלנו ולהתחיל להתנהל ממקום יותר שלם ומבין, בין אם מדובר באתגרים מול מנהלים שלנו, עובדים שלנו, לקוחות או הילדים שלנו.

מכירים את זה שיש לנו ילד אחד שנראה לנו יותר קשה, יותר עקשן, עושה לנו דוקא ו"הצגות" מול אנשים אחרים, אני מזמינה אתכם להסתכל עליו בסיטואציה הזאת ולנסות לבדוק מי אנחנו מולם ברגע הזה, איך אנחנו מתנהלים (או לא מתנהלים) בדיוק ברגעים הקשים האלה, ועל איזה כפתור הם מצליחים ללחוץ אצלנו שלעתים גורם לנו לצאת משליטה ולהתנהל בצורה שלא מאפיינת אותנו ולא כך היינו רוצים להתנהג מול ילדינו. תתחילו לשים לב לעצמכם, מתי יותר קל להרגיז אתכם ולהוציא אתכם משלוותכם, תנסו לראות מי האנשים שיותר מצליחים להזיז אתכם ממקומכם ומה הם מייצגים עבורכם.

ברגע שתעצרו רגע, תקחו נשימה, תסתכלו על הסיטואציה ממקום יותר רגוע תמצאו את התשובות ותוכלו להחזיר לעצמכם את השלווה והנינוחות. זה יאפשר לכם למצוא פתרונות הרבה יותר יצירתיים ויסלול לכם מסלולים שבשעת לחץ וכעס בכלל לא היתם רואים.

כן, זה דורש התבוננות, חקירה והרבה תרגול, אבל תאמינו לי זה שווה את זה. זה יפתח לכם כל כך הרבה דלתות חדשות ויאפשר לכם להכנס למחוזות חדשים שלא הכרתם ויביא אתכם להתנהל ממקום יותר מודע ושקול, גם בסיטואציות יותר מורכבות.

תתחילו לנסות ותראו מה יקרה...

שבוע נפלא!

פוסטים אחרונים
חיפוש לפי תגיות
bottom of page